08/11/2017 - Zrušeno: Bezpečnost a migrace – spolupráce mezi Marokem a EU

Omlouváme se, přednáška prof. Chegraouiho byla z důvodů na straně přednášejícího zrušena. Děkujeme za pochopení!

Problémy (ne)legální migrace, nová migrační politika Maroka, ochrana evropských hranic v Africe, spolupráce Maroka s Evropou v oblasti bezpečnosti, to vše budou témata, kterých se dotkne přednáška spojená s diskusí, na kterou jste srdečně zváni!

PŘEDNÁŠEJÍCÍ: Prof. Khalid Chegraoui, Institut afrických studií, Rabat, Maroko – přední odborník a populární analytik

KDY: středa 8. 11. 2017, 14:00–16:00

KDE: budova MUP Praha-Strašnice, Dubečská 900/10, místnost 117

Registrace na akci je nutná

Přednáška a následná diskuse proběhne v anglickém jazyce bez tlumočení.

Plakát

Bezpečnost a migrace se v řadě evropských zemí staly tématy, která doprovází řadů mýtů a pověr. Jsou to ale i témata, které v nemálo zemích rozhodla o vítězích národních voleb. Maroko je v tomto slova smyslu zemí plné kontrastů. Na straně jedné přitahuje statisíce uprchlíků (migrantů) zejména ze Subsaharské Afriky, na straně druhé tisíce Maročanů odcházejí směrem do Evropy. Rok 2017 se navíc zřejmě stane rokem, ve kterém se hlavní trasou ilegální migrace do Evropy stane osa Maroko-Španělsko. Z hlediska bezpečnosti je situace v Maroku podobně rozporuplná. Na straně jedné lze marocké stopy vysledovat hned v několika teroristických útocích v Evropě v posledních letech, na straně druhé Maroko patří mezi země s velmi přísnou protiteroristickou politikou, jejímž výsledkem je skutečnost, že poslední útok země zažila v roce 2011. Od té doby je v zemi klid, a to navzdory skutečnosti, že v okolních zemích Maghrebu počet útoků roste. 

Přednáška je součástí Kapuscinski Development Lectures. Akce proběhne v rámci společného projektu Evropské komise, Rozvojového programu OSN (UNDP) a Metropolitní univerzity Praha (katedra mezinárodního obchodu). Projekt financován ze zdrojů Evropské komise. Partnerem projektu se stala Ambasáda Marockého království v Praze.