11/06/2015 - 13/06/2015 - European Festival of Aviation Prague 2015

Ve dnech 11. až 13. června se na letišti v Praze-Kbelích uskuteční mezinárodní letecká výstava European Festival of Aviation Prague 2015, kterou v sobotu 13. června zakončí letecký den nazvaný Airshow Praha Kbely. Metropolitní univerzita Praha bude u toho, neváhejte a navštivte náš stánek!

Spitfire a proudový MiG-15UTI

V programu Airshow Praha Kbely se vedle řady vystavovatelů představí také historické letouny a špičkoví letečtí akrobaté. Ve tříhodinovém programu se divákům představí takové legendy, jako jsou slavné druhoválečné stíhací letouny Spitfire a Mustang. Na pražském nebi se po více jak třech desítkách let opět objeví legendární proudový MiG-15UTI. Jedná se o letoun vyrobený před šedesáti léty v Aeru Vodochody a na sklonku loňského roku se ho podařilo partě nadšenců opět zprovoznit.

Nebudou chybět ani letečtí akrobaté

Diváci jistě ocení dech beroucí podívanou v podání účastníka Red Bull Air Race Martina Šonky. Ve stejné světové soutěži, ale v kategorii Challenger, závodí Petr Kopfstein. Poněkud jiné podání akrobacie představí Roman Kramařík na obratném dvouplošníku Christen Eagle II a Miroslav Červenka na historickém dvouplošníku Bücker.

Rej vrtulníků

Hlavním pořadatelem Airshow Praha Kbely je společnost DSA a.s., která je největším civilním provozovatelem vrtulníků v České republice. „Diváci budou moci obdivovat obratnost vrtulníku EC135, který je nejrozšířenějším typem používaným v České republice na stanovištích Letecké záchranné služby. Při práci s podvěsy nejrůznějšího druhu a hašení se představí výkonný jednomotorový typ AS350 B3 a nebude chybět ani ideální turbohřídelový cvičný typ Enstrom 480B. V programu budou zastoupeny ještě další typy vrtulníků, od těch nejlehčích až po bitevní vrtulník Cobra,“ upřesňuje Daniel Tuček ze společnosti DSA a.s.

Výtěžek pomůže potřebným

Program Airshow Praha Kbely se uskuteční díky sponzorství PPF banka a.s., Řízení letového provozu České republiky, státní podnik a Metropolitní univerzity Praha, o.p.s. a řady dalších. Výtěžek ze vstupného bude převeden do nově zřízeného Vojenského fondu solidarity. Jeho cílem je pomáhat vojákům z povolání, jejich rodinám nebo pozůstalým, kteří se ocitli v tísni. Část výtěžku bude dále věnována Městské části Praha 19 – Kbely pro potřeby školství, na dostavbu základní školy.

Průběžné informace o leteckém dni je možné sledovat na stránkách www.airshowpraha.cz a www.efaprague.com.