25/04/2019 - Fakta vítězí! Lajky vydělávají...

Katedra mediálních studií uspořádala besedu s youtuberem Patrikem Kořenářem na téma „Fakta vítězí! Lajky vydělávají...“

„Na názory máte právo. Bez fakt jsou ale k ničemu. Já fakta miluju. A rád bych, kdybyste je alespoň měli rádi. Ať žijí zdroje! Logika na hrad! Fakta vítězí!“, tak představuje svůj pořad Patrik Kořenář, youtuber, s tak trochu jinou tvorbou mimo mainstream.

Když zabrouzdáte mimo nejsledovanější videa mladých celebrit, pak se před Vámi na YouTube otevřou dveře k lidem, kteří se snaží pomocí této platformy odhalovat a vysvětlovat dezinformace.

Taková je i tvorba Patrika Kořenáře v pořadu Fakta vítězí! Kořenář pravidelně tvoří dvě série videí. Fakta vítězí, kde se zabývá konspiračními teoriemi, které se nesnaží zesměšnit, ale v první řadě racionálně vysvětlit – zpochybnění přistání na Měsíci, jak je to s chemtrails – a Dost hoaxů, kde vysvětluje poplašné zprávy, mystifikace a jejich škodlivé šíření alternativními médii. To vše z vlastního přesvědčení, díky svým schopnostem a lásce k racionálním argumentům.

Patrik Kořenář absolvoval obor Mediální studia na Univerzitě Karlově v Praze. Pracoval jako redaktor v časopisu Epocha. Poprvé se na YouTube pokoušel prosadit koncem roku 2013. Jak sám říká, vrhl se do toho po hlavě, ale přišel neúspěch. Myšlenka na pořad Fakta vítězí vznikla v roce 2016, YouTube se dnes naplno věnuje. Do budoucna uvažuje o veřejných přednáškách na téma konspiračních teorií pro dospělé a starší děti. Druhým pořadem, na kterém se Patrik Kořenář podílí, jsou Zvědátoři.

Fakta vítězí nejsou jediným pořadem, kde se pravidelně Patrik Kořenář objevuje. Spolu s o něco slavnějším youtuberem – Martinem Rotou – má pořad Zvědátoři s podtitulem Proč to řešíme?

V něm dvojice značně odlehčenou, konverzační tvorbou „řeší“ nejrůznější aktuální témata z oblasti měkkých i tvrdých věd. Videa vycházejí každý všední den v ranních hodinách.  Zvědátoři již sklízí na internetovém poli úspěch. Důkazem je sedmé místo v divácké anketě Křišťálová lupa, kategorii Online video.