10/05/2016 - Latinos v USA – Kultura a historie

Iberoamerické centrum Metropolitní Univerzity Praha, Instituto Cervantes, Velvyslanectví Mexika v ČR a Velvyslanectví USA v ČR Vás srdečně zvou na cyklus LATINO AMERICANS – Latinoameričané ve Spojených státech amerických.

Kulturní a společenský vliv Latinos je dnes zřejmý v celých USA. Jejich politické preference byly zásadní pro vítězství B. Obamy ve volbách v roce 2012. Hispánský elektorát významným způsobem ovlivní i volbu příštího prezidenta USA koncem roku 2016.

Latinos – lidé hispánského a latinskoamerického původu v USA – pomáhali utvářet současnou podobu Severní Ameriky během posledních pěti století. Dnes představuje jejich různorodá a více než 50milionová populace nejpočetnější menšinu ve Spojených státech amerických.

Cyklus „Latino Americans“ dává klíč k lepšímu porozumění Latinos v USA: nejprve je zasazuje do širší kulturní a politické historie Severní Ameriky, a poté do aktuálního dění v zemi. Diskuse odborníků doprovázejí filmové projekce.

Program:

Odborná diskuse: LATINOS V USA – KULTURA A HISTORIE

KDY: 10. května 2016, 18:30–20:00

KDE: Instituto Cervantes, Na Rybníčku 536/6, Praha 2

Jak Latinos pomáhali psát historii Severní Ameriky? Jaký vliv měla skutečnost, že španělská a mexická přítomnost v některých oblastech dnešních USA byla starší, než samy Spojené státy americké? Pozornost bude věnována hlavním skupinám Latinos a vybraným aktuálním aspektům jejich přítomnosti v zemi. Odborníci z Mexika, USA a České republiky analyzují historické, jazykové a kulturní stopy Latinos v interdisciplinární debatě ve snaze propojit relevantní minulost s aktuálním děním.

PŘEDNÁŠEJÍCÍ:

- Sara Guengerich (Texas Tech University, USA)
- Kateřina Březinová (Metropolitní univerzita Praha)
- Salvador Tinajero (Velvyslanectví Spojených států mexických v ČR)
- Tereza Jiroutová-Kynčlová (Univerzita Karlova v Praze)

Ve španělštině se simultánním tlumočením do češtiny.

Filmové projekce:

My family (USA, 1995, r. G. Nava)
17. května 2016, 18:30
Místo: Instituto Cervantes
V angličtině se španělskými titulky

Santitos (Mexiko, 1999, r. A. Springall)
24. května 2016, 18:30
Místo: Instituto Cervantes
Ve španělštině s anglickými titulky

 

Série je výsledkem spolupráce mezi Metropolitní univerzitou Praha, Instituto Cervantes v Praze, Velvyslanectvím Mexika v ČR a Velvyslanectvím USA v ČR pod vedením Dr. Kateřiny Březinové z Metropolitní univerzity Praha. Cyklus dále pokračuje na podzim 2016.

Iberoamerické centrum MUP