07/11/2021 - 20/05/2022 - Mupácká pohybová výzva

Se stejným cílem jako u výzev předchozích, motivovat své studenty k pravidelnému pohybu, rozjela Metropolitní univerzita Praha na konci roku 2021 (07. 11. 2021) v pořadí čtvrtou pohybovou výzvu. Novinkou bylo prodloužení období soutěže na šest měsíců. Studenti, zaměstnanci i absolventi univerzity měli možnost mezi sebou porovnávat své výkony v chůzi, běhu nebo kole tentokrát až do konce letního semestru 30. 5. 2022.

Předpokladem pro započtení jednotlivé sportovní aktivity do společné tabulky bylo bez přerušení uběhnout nejméně 3 km s průměrnou rychlostí pohybu, která není pomalejší než 7,5 km/h, nebo ujít nejméně 5 km s průměrnou rychlostí pohybu, která není pomalejší než 3 km/h. Na kole nesměla vzdálenost být kratší než 10 km s dodržením průměrné rychlosti pohybu do 12 km/h.

Počtem účastníků nepatřila tato výzva, především z důvodů konce omezení a pozvolnému návratu všech pohybu chtivých na vnitřní i venkovní sportoviště, k nejpočetnějším, nicméně i tak se nakonec aktivně zapojilo pěkných 26 účastníků. Nejaktivnějším z nich se stal student Tomáš Vranka, kterého po pomalejším rozjezdu začal v závěru na kole „stahovat“ zaměstnanec Jan Hájek. Na třetím místě se umístil absolvent Ondřej Richter, sbírající tou dobou pohybové kilometry v Kanadě.

Pojďme se na čtvrtou pohybovou výzvu podívat řečí čísel. V období od 7. 11. 2021–30. 5. 2022 bylo do MUPáckého sytému komunikujícím s aplikací STRAVA (ten brilantně naprogramoval zaměstnanec Leo Ventura) nahráno 2 077 aktivit. Celkem 26 účastníků společně urazilo 21 785 kilometrů (7 712 km na kole, 10 850 km v běhu a 3 217 km v chůzi). Celkový čas pohybu všech účastníků dal dohromady téměř 78 dní. S nadsázkou můžeme tedy konstatovat, že se MUPáci společnými silami hýbali dva a půl měsíce.

Kompletní výsledky naleznete zde: https://sport.mup.cz/vyzva/vysledky/

Všichni společně doufáme, že on-line sportování je již minulostí a nadvládu si natrvalo udrží osobní setkávání sportovců. Jisté je, že v době pandemie byla tato "on-line" varianta pro mnohé často jedinou možností a zároveň motivací, jak se pravidelně hýbat. My organizátoři věříme, že naše pohybové výzvy motivovaly k pohybu spoustu MUPáků, ale hlavně, že sportování v jakékoliv podobě zůstane i nadále pravidelnou součástí jejich životů. A i kdyby to byl pouze jediný „rozhýbaný“ student, tak i v tomto případě by nám tato akce dávala smyl. Jedno z karatistických přísloví totiž říká „nemusí pršet, stačí když kape“.